Pieniny położone są w południowej części regionu Polski. Są pasmem górskim o małym zróżnicowaniu wysokościowym szczytów, co umożliwia uprawianie turystyki przez początkujących turystów. Ukształtowanie terenu sprawia, że znajduje się tam wiele szlaków dla różnych grup, w zależności od zaawansowania i wieku. Jest to świetne miejsce do organizowania wycieczek szkolnych, tzw. „zielonej szkoły”, głównie dla mieszkańców południowej części kraju. Dobre oznakowanie szlaków turystycznych sprawia, że można śmiało organizować wycieczki dla zorganizowanych grup z przewodnikiem lub bez.

Na terenie Pienin znajduje się duża ilość miejsc noclegowych. Mimo kryzysu częstymi gośćmi w Pieninach są obcokrajowcy. Być może z tego względu, że w Pieninach znajdują atrakcje turystyczne, które przyciągają turystów. Bez względu na pogodę, każdy znajdzie w Pieninach coś co go zainteresuje.

W Pieniny rokrocznie przybywa dużo turystów i ich liczba rośnie cały czas. Największą ilość odnotowuje się w okresie wakacji, ferii zimowych oraz sylwestra. Co roku organizowane są imprezy sylwestrowe w Pieninach „pod gołym niebem”, które sprowadzają dużo odwiedzających to miejsce.